راه های برآورده شدن آرزوی بازیگری | بلاگ

راه های برآورده شدن آرزوی بازیگری

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

 

راه های برآورده شدن آرزوی بازیگری

روزنه های ورود به دنیای بازیگری

علیرضا اخلاقی منتقد، فیلمنامه نویس و کارگردان سریال های تلویزیونی در این زمینه می گوید : بازیگری یک علاقه است . حتی بسیاری از افراد که نه اصول بازیگری را می شناسند و نه می توانند واژه بازیگری را روی کاغذ بنویسند، به بازیگری علاقه دارند . واقعیت این است که علاقه مندان بازیگری بسیارند و طبیعی است هر روزه بر تعداد متقاضیان به بازیگری افزوده شود . اخلاقی می گوید : رویه های مختلفی برای ورود افراد به بازیگری وجود دارد . دسته اول کسانی هستند که تحصیلات دانشگاهی دارند و با دنیای هنر آشنا می شوند . دسته دوم افرادی اند که در کلاس های آزاد بازیگری شرکت می کنند و دسته سوم هم شامل افرادی است که متکی بر شانس، رابطه و متأسفانه بواسطه مسائل مالی وارد این حوزه می شوند . البته در بین افرادی که به وسیله آشنا وارد می شوند، افراد مستعدی وجود دارند و نمی توان به طور مطلق به ناکارآمدی آن ها رأی داد . در میان افراد علاقه مند بازیگری، ممکن است دسته ای از افراد باشند که شرایط دیگری داشته باشند . یعنی دوره دیده و دارای تجربه بازیگری باشند . از سوی دیگر، ما در سینما و تلویزیون افرادی را هم می شناسیم که حتی بدون آموزش قبلی، سوپراستار شده اند اما استعداد آن را داشته اند . ما ورزشکاران، خوانندگان و افراد مختلفی را می شناسیم که فقط به دلیل برخورداری از چهره یا بر اساس یک اتفاق وارد این حرفه شده اند . از این بین، عده ای استعداد داشتند و ماندند و عده ای هم به دلیل مستعد نبودن رفتند . روزی به یکی از همین علاقه مندان بازیگری گفتم شما فقط نباید به ستاره هایی مثل نیکی کریمی و مهتاب کرامتی فکر کنید، در حالی که به ازای هرکدام از آنها، صد بازیگر و نابازیگر سوخته اند تا چنین ستاره هایی به وجود آمده اند . ملزومات ماندگاری در بازیگری این منتقد در ادامه می گوید : در سال های اخیر تعداد بازیگران دارای پیشینه تئاتری و آموزش در رشته های هنری رو به رشد است . بعضی افراد حتی دوره کارگردانی گذرانده اند و الان مشغول فیلمبرداری وتصویربرداری هستند . در واقع تعداد افرادی که در رشته هنر فعالیت می کنند، روز به روز در حال افزایش است . نابازیگران هم بالاخره به نحوی وارد می شوند اما مسأله مهم در این بین، ماندگاری است . بازیگران برای ماندگاری نیاز به استعداد، پشتکار، کسب تجربه و آموزش دارند . ممکن است افرادی استعداد نداشته باشند و دوره های طولانی دانشگاهی را آموزش ببینند ولی در نهایت کامل نمی شوند . عکس این قضیه هم صادق است؛ عده ای هم هستند که استعداد دارند و آموزش ندیده اند اما باید آموزش ببینند و به تجربه برسند و آنجاست که ارزش تجربه در کنار بقیه نشانه ها آشکار می شود . فردی که استعداد نداشته باشد و وارد این حرفه شود، در واقع وقت خود را تلف می کند و شاید نهایتا بازیگر متوسطی برای ایفای نقش های دست پایین شود.

تست بازیگری آزمون بازیگری نمونه تست بازیگری کلاس بازیگری دوره بازیگری

درآمد بازیگران؛ از شایعه تا واقعیت این فیلمنامه نویس و کارگردان در ادامه صحبت های خود می گوید : افرادی که در دنیای هنر و شاخه های هنر تصویر حضور دارند، شرایط مساوی ندارند . نمی شود انتظار داشت همه به یک اندازه سود ببرند و مساوات همیشه عدالت نیست . عدالت آن است که فرد براساس تلاش و تأثیری که در آن اثر می گذارد، دستمزد بگیرد . ما در شاخه های مختلف هنر در مجموع بعضی مسائل را نادیده می گیریم . یک فیلمنامه نویس در کشورهای دیگر ارزش بسیاری دارد و همه می دانند تا فیلمنامه نباشد، بازیگران نمی توانند به تنهایی برای نجات یک کار تلویزیونی یا سینمایی کاری انجام دهند، بنابراین یکی از پایه های اصلی، فیلمنامه است؛ اما در کشور ما کمتر به آن ب ها داده می شود . البته علت این رویه نیز مشخص است . در سینمای ایران، بازیگر مانند ویترین موفقیت یک فیلم عمل می کند و به همین دلیل، بیشتر به آن ب ها می دهند . سینما برای ماندگاری نیاز به سرمایه و پول دارد و برای این که بتواند به خود متکی باشد، مجبور است عناصر فروش را در نظر بگیرد . بازیگر نیز یکی از این عناصر است و تماشاگر را جذب می کند.

وظایف جامعه در قبال هنرمندان اخلاقی می گوید : باید جایگاه هنرمند را تشخیص دهیم و شرایط را به گونه ای فراهم کنیم که هنرمندان واقعی به میزان توانایی خود، بیشتر رشد کنند . از سوی دیگر زندگی آن ها باید بگونه ای تأمین باشد که به فکر این مسائل نباشند . بازیگری، مثل شغل های دیگر است اما در رشته هنر و بازیگری، چون فرد دیده می شود و به شکل الگو درمی آید، باید مراقب رفتار اجتماعی خود باشد.یکی از روش های ماندگاری هم این است که بازیگر با رفتار اجتماعی صحیح برای دیگران ارج و قرب داشته باشد . توصیه ها و ترفند ها این نویسنده می گوید : به همه علاقه مندان بازیگری توصیه می کنم تحصیل را فراموش نکنند . تحصیلات دانشگاهی سبب می شود برخوردمان با پدیده ها متفاوت شود . اگر در رشته هنر تحصیل نکرده اید، دوره های آموزشهنری را حتما ببینید و این آموزش بسیار مهم است . قبل از آن استعداد خودمان را باید بسنجیم و بررسی کنیم در چه رشته هنری استعداد داریم . اگر می توانیم فیلمنامه نویس خوبی باشیم، نباید به دنبال بازیگری برویم . باید برای رسیدن به مقصود و بازیگر شدن در ایران پشتکار داشته باشیم تا برای مقابله با مشکلات بجنگیم، چون همیشه راه برایمان باز نیست.

تست بازیگری آزمون بازیگری نمونه تست بازیگری کلاس بازیگری دوره بازیگری

چگونه بازیگر شویم؟

حرفه بازیگری آن قدر جذابیت دارد که خاطر خواهانش حاضرند به آب و آتش بزنند تا به خواسته شان برسند . راه های مختلفی برای بازیگر شدن در ایران وجود دارد اما برای هیچ کدام تضمین قطعی وجود ندارد و نمی توان آن را به عنوان راه صددرصد مطمئن، معرفی کرد . ۱- اما اولین راه آشنایی با هنر بازیگری، تحصیل در هنرستان یا در دانشگاه است . علاقه مندان می توانند در کنکور رشته هنر شرکت و تحصیلاتشان را در رشته بازیگری دنبال کنند . علاوه بر این در هنرستان یکی از گرایش های رشته نمایش، بازیگری است که علاقه مندان می توانند این رشته را انتخاب کنند . ۲- دومین راه که بسیاری از افراد آن را انتخاب می کنند؛ثبت نام در کلاس ها و دوره های بازیگری است که هم در شهرستان ها و هم در تهران برگزار می شود . در تهران، مدرسان برخی کلاس های بازیگری، چهره های معروف هستند . درباره کلاس های بازیگری حرف و حدیث زیاد است اما نکته مهم برای ثبت نام در این کلاس ها تشخیص آموزشگاه های معتبر از آموزشگاه هایی است که صرفا برای کسب منفعت باز شده اند و بیشتر شبیه دکان هایی هستند که در نهایت یک مدرک بازیگری هم می دهند!

مرکز آموزش های آزاد دانشکده خبرمدرسه عالی رسانه اقدام به برگزاری کلاس ها و دوره های تخصصی بازیگری با حضور اساتید مجرب در این زمینه نموده است . دوره تخصصی بازگری در سه دوره ارئه می شود و پس از اتمام دوره گواهینامه پایان دوره از طرف دانشکده خبر ( وابسته به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ) و مدرسه عالی رسانه اعطا می شود . با توجه به تاثیر بالای کلاس های بازیگری و مدرک ارائه شده انتخاب آموزشگاه مناسب و مطمئن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

تست بازیگری آزمون بازیگری نمونه تست بازیگری کلاس بازیگری دوره بازیگری

۳- سومین و سخت ترین راه کار کردن در گروه های تئاتر و آشنایی با کارگردانان و دست اندرکاران معتبر است که البته مرتبط شدن با چهره های معروف ممکن است برای همه افراد به راحتی ممکن نباشد . ۴- اما غیر از این شیوه ها، گاهی گروه های فیلمسازی و کارگردانان مطرح برای جذب بازیگر آگهی می دهند . توجه کنید که این اتفاق همیشه و به وفور رخ نمی دهد و برخی از این آگهی ها، توسط افراد سودجو و به قصد سوءاستفاده چاپ و توزیع می شود . قبل از هر اقدامی یا پرداخت هزینه ای، حتما از صحت آگهی مطمئن شوید.

ستاره ها چطور بازیگر شدند؟

علاقه مندان به بازیگری کنجکاوند بدانند چهره های معروفی که امروز در سینما و یا در تلویزیون حضور دارند، چطور بازیگر شدند . نحوه بازیگر شدن چند نفر از آن ها را با هم مرور می کنیم : هانیه توسلی : دانش آموخته رشته ادبیات نمایشی است . کار بازیگری را از تئاتر شروع کرده است و بعد از آمدن از همدان بهتهران، در دفاتر سینمایی تست بازیگری داد تا این که در فیلم کوتاه « روی جاده نمناک » بازی کرد . او بعد از بازی در مجموعه تلویزیونی « غریبه » و فیلم « شام آخر » ، به بازیگری شناخته شده تبدیل شد . ترانه علیدوستی : ستاره معروف این روزها، در دوران دبیرستان در کلاس های بازیگری امین تارخ شرکت کرد . بعد از این که توسط تارخ به صدرعاملی برای فیلم « من ترانه ۱۵ سال دارم » معرفی شد؛ کارش را شروع کرد . برای اولین حضورش در این فیلم در نقش ترانه، موفق به کسب سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن شد . شهاب حسینی : کارش را ابتدا با گویندگی رادیو و تئاتر دانشجویی شروع کرد . تحصیل در رشته روانشناسی را به دلیل علاقه به بازیگری ر ها کرد . با اجرای متفاوت در برنامه « اکسیژن » مطرح و با بازی در سریال « پلیس جوان » به عنوان یک هنرپیشهشناخته شد . بهرام رادان : او جزو معدود بازیگرانی است که از طریق کلاس های بازیگری وارد این عرصه شدند . او درکلاس های بازیگری « هیوا فیلم » شرکت کرد و پس از پر کردن فرم بازیگری در فیلم های سینمایی، فیلمنامه « شور عشق » به او داده شد . او در این فیلم یکی از دو نقش اصلی بود.

تست بازیگری آزمون بازیگری نمونه تست بازیگری کلاس بازیگری دوره بازیگری

چه کسانی به مرحله نهایی خنداننده شو می رسند؟

شب گذشته برنامه خندوانه میزبان شرکت کننده های استندآپ کمدی بود . در ابتدای برنامه احسان کرمی آرای مردمی برگزیدگان مرحله دوم خنداننده شو را اعلام کرد . از میان 12 نفر مرحله دوم، هفت نفر « رضا بهمنی، محمد معتضدی، علی ضیایی، سیده مریم کشفی، مجید افشاری، میثم درویشان پور، سیده زینب موسوی » به طور مستقیم به مرحله بعد راه پیدا کردند . همچنین، فرهاد معین زاده و بهنام قاسمی حذف شدند . البته از بین سه نفر حسین شاهرخ نیا، آرزو صراف رضایی و بهزادقدیانلو قرار است یک نفر دیگر هم به همراه هفت نفر به مرحله سوم راه پیدا کنند . در این مرحله سیده مریم کشفی با806/818، میثم درویشان پور با 781/861 و مجید افشاری با 734/089 بیشترین رأی را کسب کردند . شب گذشته حسین شاهرخ نیا، آرزو صراف رضایی و بهزادقدیانلو برای رسیدن به مرحله بعدی استندآپ کمدی اجرا کردند . بهزادقدیانلو پیرامون تست بازیگری استندآپ اجرا کرد و مربیان نسبت به اجرای او نظرات خوبی داشتند . آرزو صراف رضایی پیرامون موضوع خواهر شوهر استندآپ خود را اجرا کرد و مربیان نسبت به اجرای او نظراتی مبنی بر تکراری بودن موضوع داشتند اما فرم و طراحی را خوب دانستند . حسین شاهرخ نیا نیز استندآپ خود را درباره فضای مجازی اجرا کرد که مورد قبول مربیان قرار گرفت . قرار است مخاطبان از بین این سه نفر یک نفر را انتخاب کنند . در بخش پایانی احسان کرمی قرعه کشی مرحله سوم را انجام داد . در این مرحله چهار گروه دو نفری مسابقه خنداننده شو را برگزار خواهند کرد . اعضای این چهار گروه عبارتند از : گروه اول میثم درویشان پور، سیده زینب موسوی- گروه دوم سید مریم کشفی و برگزیده سه نفر باقی مانده- گروه سوم رضا بهمنی، محمد معتضدی و گروه چهارم مجید افشاری، علی ضیایی

تست بازیگری آزمون بازیگری نمونه تست بازیگری کلاس بازیگری دوره بازیگری

 

مسابقه جادوی صدا

داوران مسابقه جادوی صدا

مسابقه جادوی صدا کاری از گروه اجتماعی شبکه سه سیماست که طی آن بیش از 6500 علاقه مند به هنر دوبله ، توانایی خود را در معرض قضاوتکارشناسان باتجربه قرار دادند و در مرحله مقدماتی 175 نفر برگزیده شدند . سه پیشکسوت هنر دوبله کشور نیز چون چنگیز جلیلوند ، نصرالله مدقالچی و مریم شیرزاد 80 نفربرگزیده را مورد ارزیابی قرار داده واز میان آن ها 12 نفر انتخاب می شوند . برگزیدگان این مرحله با انتخاب پیشکسوتان به 3 گروه 4 نفره تقسیم می شوند و به طور مجزا تحت آموزش قرار می گیرند و به رقابت می پردازند . از این مرحله به بعد ، داوری با مخاطبان است که پس از پخش هر برنامه، 72 ساعت فرصت دارند تا نظر خود را اعلام نمایند . در هر برنامه یک نفر حذف می شود و این روند ادامه خواهد داشت تا آن ها با رای مردم برای کسب عناوین اول تا سوم مسابقه "جادوی صدا " انتخاب شوند.

داوران این مسابقه دوبلورهاگویندگان و پیش کسوتان هنر دوبله و گویندگی هستند 

منوچهر والی زاده مینو غزنوی فریبا رمضان پور ژرژ پطرسی مریم شیرزاد منوچهر زنده دل سعید مظفری نصرالله مدقالچی بهرام زند جلال مقامی شهلا ناظریانچنگیز جلیلوند زهره شکوفنده حسین عرفانی

...
نویسنده : زهرا میرالماسی بازدید : 0 تاريخ : چهارشنبه 14 تير 1396 ساعت: 19:06

آرشیو مطالب

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :