آشنایی با هنر عکاسی تبلیغاتی و نکات مهم آن | بلاگ

آشنایی با هنر عکاسی تبلیغاتی و نکات مهم آن

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

 

آشنایی با هنر عکاسی تبلیغاتی و نکات مهم آن

عکاسی یکی از عناصر مهم در موفقیت کمپین های تبلیغاتی به شمار می آید . عکاسی تبلیغاتی شاخه ای از عکاسی به شمار می آید که در آن عکاس باید با استفاده از وسایل عکاسی مناسب و نورپردازی ماهرانه به نمایش دقیق، واضح و موثر از ظاهر محصول مورد نظر بپردازد . هر نوع عکسی که در زمینه معرفی، تبلیغ و یا فروش محصولی گرفته شده باشد جز عکاسی صنعتی محسوب می شود . در عکاسی تبلیغاتی عکاس باید بر مبنای هدف صاحبان کسب و کار بر نشان دادن محصول و یا ایده ی فعالیت آن ها به طور موثر برای جذب بیننده به تصویر و نشان دادن اطلاعات ظاهری کامل کوشش کافی را به عمل آورد . برای انجام این کار به نحوه احسنت عکاس باید اطلاعات تکنیکی و تجربی کافی در عکاسی پرتره، عکاسی اجسام بی جان، عکاسی معماری و عکاسی تبلیغاتی و تصویر سازی داشته باشد . در ادامه قصد داریم تا شما را با نکاتی که می تواند در این نوع از عکاسی کمک کننده باشد آشنا سازیم.

۱- مشخص کردن استراتژی

در این مرحله عکاسان باید به طراحی یک استراتژی خلاصه و فشرده از آنچه عکس به بیننده منتقل خواهد کرد و شیوه ای که این انتقال صورت می گیرد، بپردازند . عکاس باید به خوبی از هدف خط تولید آن کسب و کار خاص از تولید محصول نهایی آگاه باشد تا پیام را به خوبی انتقال دهد . استراتژی شما می تواند از یک ایده اولیه ساده شروع شود و در یک مسیر خوب کامل شده و یک تصویر خلاقانه را رقم بزند.

عکاسی تبلیغاتی آموزش عکاسی تبلیغاتی

۲- تهیه ی وسایل مورد نیاز و صحنه پردازی

بعد از اینکه استراتژی مشخص شد نیاز است تا امکانات مورد نیاز برای نورپردازی، صحنه آرایی و عکاسی تهیه شود . یکی از رموز موفقیت عکاسان در زمینه تبلیغات داشتن ابزار ها و فضاهای مناسب است . لوکیشن مناسب مورد نظر باید پیدا گردد اگر قصد دارید از مدل های بی جان استفاده کنید باید آن ها را انتخاب کرده و چیدمان مناسب برای آن ها را پیدا کنید . استفاده از مدل های زنده مهارت بیشتری را طلب می کند چرا که آرامش و حس مربوط به ایده ی عکس را باید در چهره ی آن ها القا کنید و دقت داشته باشید تا مدل شما بهترین ژست مربوط به موضوع را دارد تا تاثیرگذاری و جذابیت کافی را برای بیننده ایجاد کند . قرار دادن تمامی عناصر کنار هم به بهترین نحو مناسب با پیام تبلیغ اهمیت بسیاری دارد.

عکاسی تبلیغاتی آموزش عکاسی تبلیغاتی

۳- نورپردازی مناسب

نورپردازی یکی از عناصر تاثیر گذار در زیبایی تصویر و عکاسی صنعتی و تبلیغاتی می باشد عوامل مهمی که در این زمینه باید رعایت شود بهره گرفتن از نورپردازی نرم یا همان نورپردازی سافت ( قطع کردن فلاش دوربین و استفاده از فلاش استودیویی به همراه جعبه سافت ) دقت در انتخاب زاویه ی انعکاس، بازتابش نور ( زمانی که قصد داریم تصویر روشن تر و با کنتراست کمتری داشته باشیم ) و افزودن درخشش در صورت نیاز می باشد.

عکاسی تبلیغاتی آموزش عکاسی تبلیغاتی

 

نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی عکاسی تبلیغاتی یکی از روش های جدید و نوینی است که در صنعت عکاسی به وجود آمده است . هدف اصلی در این نوع عکاسی به نمایش در آوردن صنعت چه بزرگ و کوچک به صورت حرفه ای و هنری می باشد . نورپردازی یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در زیبایی تصاویر و عکاسی تبلیغاتی می باشد . در این مقاله قصد داریم راه ها و روش های نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی را معرفی و بررسی نماییم : ابتدا از دوربین عکاسی SLR استفاده می کنیم، ( لنز استفاده شده برای عکس از نوع ماکرو و 50 میلیمتری می باشد ) اگرعمق میدان نور دهی در عکس کم باشد سایه های شدیدی در زیر آن به وجود می اید که ناشی از دیافراگرام باز و اتوماتیک ان است. نورپردازی سافت ( یا نرم ) در عکاسی صنعتی

یکی از مقدمات نورپردازی در عکاسی صنعتی به صورت نرم یا سافت قطع کردن فلاش خود دوربین است، تامین نور محیط و نورپردازی در این روش با بهره گیری از فلاش استودیویی به همراه جعبه سافت یا همان سافت باکس انجام می گیرد که زاویه 135 درجه برای آن تنظیم می شود، ( معمولا از سمت راست و کمی عقب تر از دوربین عکاسی این نورپردازی انجام می گیرد )

برای گرفتن تصاویر زیبا درعکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی ، دوربین را از حالت اتوماتیک در آورده و به حالت تنظیم دستی انتقال می دهیم، سپس دیافراگرام را F/10 تنظیم کرده و میزان سرعت شاتر را با میزان سفیدی محیط بک گراند و تابش نور تنظیم می کنیم و سپس عکس برداری را انجام می دهیم.

زاویه انعکاس برای نورپردازی در عکاسی صنعتی

نورپردازی در عکاسی صنعتی بسته به نوع و جنس کالایی که از آن گرفته می شود متفاوت بوده و مخصوصا در جواهرات به دلیل روشنایی آن ها و انعکاس نور توسط آن ها حساس تر بوده و دقت بالایی را طب می کند . انعکاس نور در عکاسی تبلیغاتی می تواند تصاویر بسیار زیبایی را خلق کرده و ایجاد کند.

عکاسی تبلیغاتی آموزش عکاسی تبلیغاتی

اصول کاربردی عکاسی صنعتی

عکاسی ازهرموضوعی که با فعالیت های شرکتی تولیدی یا خدماتی در ارتباط باشد، در حیطه عکاسی تبلیغاتی قرار می گیرد . پس میدان عمل عکاسی تبلیغاتی، بسیار وسیع است؛ زیرا تنوع محصول و خدماتی که می تواند درکشور سازنده مصرف و یا به دیگر کشورهای جهان صادر شود، نیز مطرح خواهد شد. عکاسی تبلیغاتی در برگیرنده تمام کارهایی است که به تولیدکننده کمک می کند تا محصولاتش را تبلیغ کند و بفروشد . وظیفه عکاسی صنعتی هم این است که موضوع از جلوه و نمای بهتری نسبت به موضوع های مشابه برخوردار باشد. عکاسی تبلیغاتی به طور خلاصه مرکز توجهش صنعت است.عکاسی تبلیغاتی یکی از خدماتی ترین رشته های عکاسی است . در این رشته نه تن ها باید حداکثر تسلط به تئوری و تکنیک را داشته باشیم بلکه به بسیاری از وسائل، علاوه بر دوربین احتیاج پیدا خواهیم کرد، از فون های رنگی تا میزهای مخصوص کار از وسائل جنبی نورپردازی های پیچیده تا سه پایه و پانتوگراف های بزرگ و از همه مهمتر استودیوهای عظیم و مملو از وسائل نورپردازی فقط بدرد عکاسی تبلیغاتی میخورند.

عکاسی تبلیغاتی متاسفانه جزو دروس درسی و کارگاهی دانشکده های عکاسی نیست و این رشته ی عکاسی را باید خودتان یاد بگیرید . این کاملاً طبیعی و قابل درک است که صاحبان صنایع و طراحان تبلیغاتی توقع دارند که شما نه تن ها با نور پردازی در استودیو محصولات و تولیدات ، بلکه کارخانه و خط تولید آن را نیز بتوانید عکاسی کنید . طول و عرض سالن های کارخانه ها در بسیاری مواقع اندازه چند سالن ورزشی، استخر سرپوشیده- بسکتبال- والیبال و امثالهم وسعت دارد . مهمترین مسئله و مشکل شما نورها- نورپردازی ها و محاسبه ی نور سالن ها است. خوشبختانه چون صد ها کارگر حرفه ای در سالن ها کار میکنند . نور سالن ها برای عکسبرداری کافیست مشکل بزرگ، تفاوت و تنوع رنگ چراغ هاست . اگر در یک کارخانه، لامپ های نئون، لامپ های گازی و بالای دستگاه ها لامپ های معمولی قرار داشته باشند در ضمن از پنجره ها هم نور روز وارد سالن بشود، در نتیجه چهار منبع متفاوت نور داریم با توجه به اینکه از چه فیلمی برای عکاسی استفاده کنیم . سالن کارخانه به فراخور اینکه در هر قسمت کدام چراغ و نور غالب است به رنگهای سبز کدر و کثیف، آبی روشن و زرد و قرمز و یا زردچوبه ای تغییر رنگ خواهد داد و نه تن ها کارخانه مانند چلوکبابی ها رنگ و وارنگ خواهد شد بلکه بخاطر تفاوت شدت نور ها هر قسمتی برای خود تاریک تر یا روشن تر خواهد شد و کنتراست سالن و وسائل داخل آن حتی سیمان کف سالن به چند رنگ در خواهد آمد . با کمک فیلتر و چند بار نور دادن روی یک فیلم و خاموش و روشن کردن لامپ ها در زمان عکسبرداری و بفراخور فیلتری که جلوی دوربین قرار میدهیم و در ضمن نوع فیلم ( نور روز یا نور مصنوعی ) میتوانیم رنگ سالن را یک دست کرده و در ضمن شدت کنتراست را نیز متعادل کنیم.

عکاسی تبلیغاتی آموزش عکاسی تبلیغاتی

در عکاسی تبلیغاتی از سالن صنایع فلزی و نساجی و کارخانه های وسیع و بزرگ به دوربین های قطع بزرگ احتیاج پیدا میکنیم که دلایل منطقی و علمی دارد . در ضمن مجبوریم آنرا روی سه پایه ی سنگین و حرفه ای نصب کنیم. صاحبان صنایع برای نمایش کارخانه ی خود مخصوصاً اگر مدرن و پیشرفته هم باشد جای وسیع و دیوار بزرگی را در غرفه ی نمایشگاه های داخلی و خارجی صنایع در نظر میگیرند که عکسی به طول 5 متر یا بیشتر نصب کنند که این چاپ متری از فیلم های کوچک و دیجیتال ممکن نیست و کیفیت حرفه ای نخواهد داشت. دیگر اینکه برای نمایش تمام سالن به لنزهائی احتیاج داریم که حداقل 90 و حداکثر180 درجه بتواند بیاندازد که این کار فقط با لنزهای سوپرواید یا چشم ماهی عملی است . متاسفانه انتخاب اجباری این لنز ها با خود اشکال و عیب بزرگی بوجود میاورد و آن تغییر پرسپکتیو سالن است و همه ی سالن و دستگاه ها کج و غیر واقعی خواهند شد و مجبوریم دوربینی بکار ببریم که پرسپکتیو با آن قابل کنترل و اصلاح باشد که فقط با دوربین های بزرگ یا فانوسی ممکن است و فیلم های آن نیز در ابعاد : 20x25cm, 13x18cm, 10x12cm تولید میشود . در ضمن حتماً باید همراه سه پایه محکم و مجهز از یک ارتفاع معقول که فضای کامل سالن و تمامی دستگاه های موجود، از آن زاویه قابل رؤیت باشد . مثلاً از بالای لیفت تراگ عکاسی شود. در بعضی از کارخانه ها نور موجود به اندازه کافی در سالن ها نصب نشده . ما باید با خودمان نورهای وسیع و نرم و هم چنین نورهای قوی و متمرکز داشته باشیم تا بتوانیم فضا و نقاطی را که تاریک شده و نمی پسندیم روشن کنیم و یا مدت طولانی مثلاً چند دقیقه شاتر دوربین را باز گذاشته با یک سیم بلند، چراغ بدست در فضا و زاویه ای که انتخاب کرده ایم حرکت کرده و نقاط تاریک را بمدت مورد احتیاج از فاصله ی حساب شده نورمالی کنیم که این تکنیک را باید بیاموزیم و تمرین کنیم تا بتوانیم یک عکس مورد قبول و بدون نقص فنی و تکنیکی از سالن کارخانه تهیه کنیم که هم برای نمایشگاه و هم کاتالوگ و هم همراه تبلیغ کالای تولیدی آن سالن در تبلیغات و آگهی های مربوط به آن کارخانه صنعتی استفاده خواهد شد.

عکاسی تبلیغاتی آموزش عکاسی تبلیغاتی

چگونه می تون در محیط های پر نور یک عکس تبلیغاتی با کیفیت تهیه کرد؟

در پاسخ به سوال بالا می توان گفت یکی از ابزارهای مورد استفاده برای بالا بردن کیفیت عکس های صنعتی در محیط های نورانی هود می باشد.کاربرد هود در جلوگیری از ایجاد نقاط نورانی ست که روی تصویر به علت شدت بالای نور ایجاد می گردد . این ابزار کوچک و کاربردی که از لحاظ شکل ظاهری شبیه به فنجان می باشد.هود روی لنز دوربین نصب می شود و با حذف نورهای اضافی کمک به بالا رفتن کیفیت عکس می کند.دومین روش عکاسی تبلیغاتی در محیط های نورانی به تنظیمات ISO دوربین مربوط می شود.زمانی که ایزو را روی کمترین درجه قرار دهید و درجه سرعت شاتر را با ایزو هماهنگ کنید حتی با وجود محیطی پر نور باز هم تصویر خروجی نوری مناسب و ملایم خواهد داشت.عامل موثر سوم نیز مربوط به تجهیزات دوربین می باشد.فیلترهای NU و U.V با کم کردن میزان پرتوهای نوری که وارد دوربین می شوند کمک می کنند تا تصویری با کیفیت و وضوح بالا بطوریکه تمام جزئیات محصول در آن نمایش داده می شود ایجاد گردد.چهارمین روش پیشنهادی این است که تنظیمات میزان نورپردازی را به خود دوربین عکاسی بسپاریم تا بصورت اتوماتیک با در نظر گرفتن محیط های مختلف و میزان نور هر صحنه تنظیمات مربوط به نورپردازی انجام شود.اما در نظر داشته باشید بصورت کامل تنظیمات اتوماتیک دوربین مناسبترین حالت را ایجاد نخواهد کرد و نیاز به بررسی و دقت عکاس تبلیغات دارد.اولین حالت تنظیم نورپردازی اتوماتیک، الگوبرداری از میزان شدت نور صحنه است.می توان گفت که تنظیمات در نظر گرفته شده این حالت توسط خود دوربین در اکثر موارد نتیجه مطلوبی بدنبال دارد اما بد نیست که برای حصول اطمینان از نتیجه کار دستی در تنظیمات این گزینه ببریم و با کم و زیاد کردن درجه آن مناسب ترین حالت را پیدا کنیم.به یاد داشته باشید هر چه قدر که compensation در فضایی که شدت نور بالایی دارند، بالاتر برود کیفیت و وضوح تصویر خروجی بیشتر است و برعکس در فضایی که نور کمی دارد تنظیم مناسب این گزینه، حالتی ست که compensation در کمترین درجه قرار داشته باشد.

عکاسی تبلیغاتی آموزش عکاسی تبلیغاتی

گزینه EV و تنظیمات مربوط به آن

زمانی که موقعیت نور در صحنه مورد نظر حالتی ست که به صورت مستقیم و با شدت بالا می تابد و یا اینکه بک گراند صحنه دارای رنگهای روشن و پر بازتاب است حتما باید به تنظیمات EV توجه کرد . پیشنهاد می شود EV را در بالا ترین حالت قرار دهید تا به کمک آن بتوانید کمترین میزان لکه ها و نقاط نورانی اضافی را در تصویر داشته باشید.نکته آخر اینکه به تصویر برداری از یک زاویه اکتفا نکنید . همچنین مطمئن باشید تنظیماتی که در بالا به آن ها اشاره کردیم نیز تن ها با یکبار کاهش و افزایش به مطلبوب ترین حالت خود نمی رسند بلکه باید برای پیدا کردن ایده آل ترین حالت، باید از زوایای مختلف و با تنظیمات متفاوت تصویر برداری را انجام دهید و این کار را تا زمان رسیدن به نتیجه دلخواه ادامه دهید و با کیفیت ترین عکس را از بین حالات و زوایای مختلف انتخاب کنید.

عکاسی تبلیغاتی آموزش عکاسی تبلیغاتی

تبلیغات - تصویر - آموزش - آموزش - کارگاه - نور - ساز - تصویر - تبلیغات -

 

...
نویسنده : زهرا میرالماسی بازدید : 1 تاريخ : دوشنبه 19 تير 1396 ساعت: 3:30

آرشیو مطالب

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :