فیلم‌تئاتر «آینه‌های روبه‌رو»

ساخت وبلاگ
چکیده : فیلم‌تئاتر «آینه‌های روبه‌رو» بهرام بیضایی در تالار وحدت، به کارگردانی مح... با عنوان : فیلم‌تئاتر «آینه‌های روبه‌رو» بخوانید :

فیلم‌تئاتر «آینه‌های روبه‌رو» بهرام بیضایی در تالار وحدت، به کارگردانی محمد رحمانیان روی صحنه می‌رود. پیش از این رحمانیان مدعی شده بود این نمایش با موانع بنیاد رودکی مواجه است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، فیلمنامه «آینه‌های روبه‌رو» در سال 1359 توسط بهرام بیضایی نوشته شد. این فیلمنامه دوبار توسط انتشارات دماوند به چاپ رسیده است. محمد رحمانیان قصد دارد فیلم‌تئاتر «آینه‌های روبه‌رو» را پس از 37 سال روی صحنه برد.

البته رحمانیان پیشتر در یادداشتی که در روزنامه اعتماد منتشر شد، گفته بود بنیاد رودکی نسبت به اجرای متن کمتر خوانده شده بیضایی ایجاد مانع می‌کند. در این یادداشت آمده بود:

«کارشکنی‌های مداوم مسوولان بنیاد رودکی - از سپردن مکان تمرین این گروه به کسان دیگر، تا چانه‌زنی‌های غیرمسوولانه روسا برای زمان و ساعت اجرا - دقیقاً همان راهی را پیش پای گروه می‌گذارند که سانسورچی‌های دولت‌های پیش برای تئاتر ایران اندیشیده بودند... ابتدا تعطیلی تمرین‌ها و سپس قربانی کردن نمایش و سرانجام خاموش کردن چراغ تماشاخانه‌ها.»

البته رحمانیان با تشکر از مهدی شفیعی و علی مرادخانی در گفتگو با اعتماد گفته بود: «همواره گفته‌ام دولت اول آقای روحانی، دولتی بود که برخلاف دولت‌ سابق جلوی اجرای هیچ نمایشی را نگرفت. اما حالا مدیران میانی به گونه دیگری رفتار می‌کنند و من از شخص رییس‌جمهور و وزیر ارشاد می‌خواهم اجازه ندهند چنین شود. تالار وحدت ارث پدری هیچ کس نیست و پیش از این نام‌های بزرگ تئاتر ایران مثل دکتر رفیعی و بهرام بیضایی آثار خود را در این سالن به صحنه برده‌اند.»

محمد رحمانیان همچنین درباره مشکلاتش در تولید «صدام» مدعی شده بود : «زمانی که مجید سرسنگی جلوی اجرای نمایش «مانیفست ‌چو» را گرفت، گفتم نمایش را در محوطه تئاترشهر اجرا می‌کنم. حالا هم می‌گویم اگر تالار وحدت در برابر اجرا مانع ایجاد کند، کوتاه نمی‌آیم و نمایش را در خیابان استاد شهریار و جایی اطراف تالار وحدت اجرا خواهم کرد.»

حال گروه نمایش «آینه‌های روبه‌رو» با اعلام خبر روی صحنه رفتن متن بیضایی، اعلام کرده‌اند این متن بیضایی که مستقیم به مسایل مربوط به انقلاب ایران در سال 57 می‌پردازد را عاشقانه‌ترین اثر بیضایی توصیف کرده است. بیضایی در بخش از مقدمه مفصل این کتاب در سال 59 نوشته است «هر نوع برداشت اعم از نمایش، نمایش رادیویی، فیلم سینمایی، فیلم کوتاه، فیلم تئاتر و غیره منحصراً تا ابد  در انحصار نویسنده است.»

فیلمنامه «آینه‌های روبه‌رو» به گفته گروه اجرایی شاید بخشی از پاسخ بیضایی به این پرسش بوده که اساساً چرا در سال 57 در ایران انقلاب اسلامی به وقوع پیوست.

فیلم‌تاتر «آینه‌های روبرو» مرداد و شهریور ماه 96 در تالار وحدت به روی صحنه می‌رود.

منبع: تسنیم

...
نویسنده : زهرا میرالماسی بازدید : 8 تاريخ : دوشنبه 23 مرداد 1396 ساعت: 21:41